سیلیس، یا سیلیسیم دی اکسید با فرمول شیمیایی SiO2 فراوان*ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است. نام Silicon از واژه لاتين (Silicis) به معنی (flint) سنگ سخت، سنگ آتش زنه يا سنگ چخماق گرفته شده است. معمولا این نام، برای کلیه کانی هایی با فرمول عمومی SiO2 به کار برده می شود. در این مقاله موضوعاتی از قبیل: معنی سیلیس چیست؟ چه ویزگی و کاربردی دارد؟ تفاوت سیلیس و سیلیکا، قیمت پودر و خاک سیلیس درجه یک، نحوه خرید سیلیس همدان از مرکز فروش سیلیس ممتاز آراسنگ الوند و… بپردازیم.

سیلیس (silica) چیست؟
سیلیس، یا اکسید سیلیسیم در گروه کوارتز قرار دارد و در حالت خاص ظاهر می شود که در این حالت تمام خصوصیات فیزیکی و شیمایی خود را آشکار می کند. کوارتز در مقابل اسید ها و باز ها حساس نیست ولی در مقابل اسید فلوئریدریک، حساس و تاثیرپذیر می باشد. از نظر بافت و ساختمان دخلی هرکدام از اتم ها بوسیله ۴ اتم اکسیژن بصورت تترائیدر محاط شده است. کوارتز دارای سختی ۷ در مقیاس جدول موس و وزن مخصوص ۲٫۶۵ می باشد. ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی آن، تعیین کننده کیفیت بوده و موارد مصرف آن هم در هر یک از صنایع مورد استفاده می باشد. در قسمت بعد راجب خصوصیات آن می پردازیم. این محصول، یکی از مهمترین اجزاء فیلتراسیون شنی می باشد. به همین دلیل به آن فیلتراسیون شنی نیز گفته می شود.

خصوصیات سیلیس درجه یک:
فرمول مولکولی: SiO2
  • جرم مولی:۶۰٫۱
  • شکل ظاهری: ماده جامد پودری سفید (در حالت خالص)
  • چگالی: ۲٫۲ g/cm³
  • دمای ذوب: ۱۶۵۰ (±۷۵) °C
  • دمای جوش ۲۲۳۰ °C
  • انحلال*پذیری در آب: ۰٫۰۱۲ g in 100mL
  • ساختار: شکل مولکولی


سیلیس، در چه صنعتی استفاده می شود؟
سیلیس همدان، یکی از بهترین سنگ هایی می باشد که شما می توانید در صنعت های زیر استفاده کنید. شيشه سازي، چيني سازي، توليد فروسيليس، سراميك سازي، توليد آجر ماسه آهكي، ريخته گري، تولید سیلیکات سديم، توليد ديگر مواد سيليسي، به عنوان نيمه هادی در صنعت الکترونيک و توليد پشم شيشه. مقادير قابل توجهي از ماسه سنگ خرد شده به عنوان مصالح ساختماني بكار مي رود. به همین دلیل فروش سیلیس همدان، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.


کیفیت سیلیکا ممتاز:
علاوه بر درصد SIO2 ساختمان کانی شناسی سنگ نیز در تعیین کیفیت و موارد مصرف آن نقش مهمی دارد زیرا ممکن است SIO2 به صورت انواع سیلیکات ها وجود داشته باشد، در نتیجه این مسئله در تعیین روش کانه آرائی و چگونگی حذف ناخالصی ها تاثیر خواهد داشت.

خواص فیزیکی سیلیس؛ نیز در همین روش مناسب برای خردایش، دانه بندی پودر سيليس توليد شده و تعيين موارد مصرف پودر توليد شده تأثير خواهند داشت. شما در مقاله silica چیست؟ می توانید مباحث تکمیلی را درمورد این سنگ مطالعه کنید.

Silica در صنعت:
همانطور که در قسمت های بالاتر خواندید؛ Silica، در بسیاری از مشاغل جز کالای اصلی و اولیه محسوب می شود اما توضیح بیشتری در این مشاغل و صنعت ها خواهیم داد تا شما بهتر کاربرد سیلیس را متوجه شوید.

لعاب
Silica، ماده تشکیل دهنده شیشه است، برای ساخت انواع شیشه مخصوص، با موادی از قبیل فلدسپار، نفلین سینیت، سودا و… ترکیب می شود. شما میتوانید با خرید سیلیس همدان، بهترین تشکیل دهنده شیشه استفاده کنید و با کیفیت ترین شیشه ها را درست کنید.

سرامیک
کوارتز به دلیل شکل زیبایی که دارد می توان از آن در ساخت انواع مختلف سرامیک و سرویس بهداشتی بکار برد و امروزه بسیاری از دکور های داخلی و خارجی خانه می توانید از این سنگ ها مشاهده کنید.

ریخته گری و نسوز
مقاومت کوارتز و Silica؛ تا دمايc° ۱۴۷۰سبب شده از آن براي تهيه قالب هاي ريخته*گري فلزاتي مانند فولاد، آهن سياه، آلومينيم وآلياژهاي مس و همچنين به عنوان نسوز در ساخت كوره*هاي آهن و فولاد، سراميك، شيشه و سيمان بكار مي*رود. كاربردهاي متفرقه ديگري مانند ساينده، پودر جلا، فيلتراسيون، شن و ماسه ساختماني است. انواع گرد شده و با كيفيت براي باز كردن شكافها و افزايش نفوذ پذيري در توليد نفت وگاز بكار مي*رود. با پودر کردن سیلیس همدان؛ می توان از آن به عنوان پرکننده در رنگ، پلاسیک، لاستیک، بتونه و چسب استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که آراسنگ الوند بهترین مرکز فروش سیلیس، را دارا می باشد و درصد خلوص بسیار بالایی دارد.

سیلیکات سدیم
سیلیکات سدیم به صورت گلوله های شفاف، بدون آب و پودر شیشه یا پودر آبدار خرید و فروش می شود. این ماده در کنترل سایندگی لوله های آب و فرمول بندی لعاب و مینا بکار می رود. انواع محلول مایع آن در صابون سازی پاکنندگی های صنعتی و همچنین عمومی، چسب، سيمان*سازي، *رنگ و پوشش، قالب ريخته*گري، شناور*سازي كانه، پايدارسازي پراكسيد و كنترل خوردگي در لوله هاي آب و پيش ماده سيليس مخلوط زئوليت كاربرد دارد. شما برای خرید سیلیس؛ می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید. در مقاله سیلیکا چیست؟ به منابع مهمی دست پیدا می کنید.

[B]کوارتز بلوری
محصول سیلیس همدان آرا سنگ الوند:
سیلیکون، یکی از مواد اصلی تولید مواد پلاستیکی است. وقتی سیلیکون با عناصر دیگر ترکیب می شود شکل آن می تواند حلقوی یا خطی باشد. نوع خاصی از پلاستیک که از سیلیکون به دست می آید، سیلیکون مایع یا سیلیکون لاستیکی نامیده می شود. اگر همین واکنش با سیلوکسان انجام شود، یعنی از سیلوکسان پلاستیک تولید شود، به آن سلیکون چسبناک رزین گفته می شود. یعنی از سیلوکسان پلاستیک تولید شود، به آن سیلیکون چسبناک یا رزینی گفته می شود. از سیلیکون، چسب های سیلیکونی تولید می شود. این نوع چسب، در مقابل آب مقاوم است. در جاهایی که نمی خواهیم چسب در آب حل شد یا آب در آن نفوذ کند، از این چسب استفاده می کنیم. سلیکون می تواند به صورت مایع، رزین و لاستیکی تولید شود. سیلیکون مایع از مولکول پلی سیلوکسان ساخته می شود. شکل این محلول، خطی است.

منبع این مقاله : سایت فروش سیلیس آراسنگ الوند https://arasangalvand.com