ثبت آرم تجاری

بدون شک داشتن آرم تجاری می تواند به عنوان یکی از عوامل موفقیت در هر کسب و کاری تعریف شود. ثبت آرم تجاری در اداره ی ماکیت صنعتی و معنوی و فکری باید پس از مشخص شدن آن انجام شده تا دیگران از آرم تجاری شما چه سهوا و چه عمدا استفاده نکنند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با ثبت آرم تجاری، شرایط و مراحل آن صحبت کنیم. اما قبل از آن توضیح مختصری در رابطه با آرم تجاری را بخوانید.

آرم تجاری چیست؟ آرم تجاری یک نشان، علامت یا نوشته است که شرکت شما را معرفی می کند. آرم تجاری باید ساده، خلاقانه، جذاب، جدید و منحصر به فرد باشد و به گونه ای طراحی شود که به راحتی در ذهن مخاطب بماند؛ به طوری که افراد با دیدن آرم تجاری تان به سرعت شرکت و خدمات شما در ذهنشان تداعی گردد.

بسیاری از افراد تصور می کنند آرم تجاری با برند، لوگو، نشان و علامت تفاوت دارد. باید خاطر نشان کنیم که این موارد هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و همگی نشانه ای برای معرفی کسب و کار شما و همچنین ایجاد وجه تمایز در محصولات و خدمات شما نسبت به دیگران هستند.

انواع آرم های تجاری را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

نشان ها
علامت های تجاری
حروف علامت دار
علامت های نوشتاری
علائم ترکیبی

شرایط ثبت آرم تجاری

قبل از هر موضوعی ابتدا باید بگوییم که ثبت آرم تجاری اختیاری است یعنی اجباری از طرف قانون برای ثبت آرم تجاری مگر در موارد خاص وجود ندارد. اما پیشنهاد ما این است که حتما آرم تجاری خود را ثبت کنید. چرا که با ثبت آرم تجاری دارای مالکیت آن خواهید شد و اجازه ی هرگونه سرقت یا کپی برداری از آرم را از دیگران سلب می کنید.

یکی از مهم ترین شرایط ثبت آرم تجاری تکراری نبودن آن است. به این منظور باید قبل از ثبت آرم تجاری خود در بانک اطلاعاتی علائم تجاری در سایت اداره ثبت علائم تجاری ایران به آدرس ipm.ssaa.ir/Search-Trademark به جست و جوی آرم های تجاری ثبت شده بپردازید. اینجاست که اگر ثبت آرم تجاری را انجام نداده باشید و آرم تجاری شما در این بانک اطلاعاتی موجود نباشد، ممکن است دیگران از آرم شما استفاده کنند.

از دیگر شرایط ثبت ارم تجاری عدم استفاده از اسامی عام مانند شکلات، القاب توصیفی مانند شیرین و نشانه های ساده مانند خط می باشد. استفاده از حروف به عنوان آرم تجاری مانعی ندارد و امروزه نیز بیش تر آرم های تجاری حروف اول نام تجاری هستند.

مدت زمان اعتبار ثبت آرم تجاری به مدت 10 سال از تاریخ ثبت آن می باشد. پس از اتمام اعتبار آرم تجاری، می توان نسبت به تمدید آن از طریق دادخواست و پرداخت هزینه ثبت آرم تجاری اقدام نمود.

نحوه ثبت آرم تجاری

ثبت آرم تجاری به صورت آنلاین و در سامانه مرکز مالکیت معنوی انجام می شود و فقط به منظور دریافت تصدیق آرم تجاری باید به صورت حضوری به این اداره مراجعه نموده و آن را تحویل بگیرید. تصدیق آرم تجاری پس از تکمیل مراحل مربوط به ثبت آرم تجاری به متقاضی اعطا می شود. مراحل ثبت آرم تجاری را در بخش بعد توضیح داده ایم.

مدارک مورد نیاز برای ثبت آرم تجاری را باید هم به صورت آنلاین بارگذاری نموده و هم از طریق اداره پست ارسال کنید. این مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت بوده و عبارتند از:

مدارک ثبت آرم تجاری برای اشخاص حقیقی:

کپی شناسنامه و کارت ملی
کپی مجوز فعالیت
کپی کارت بازرگانی در صورت استفاده از حروف لاتین
نمونه ای از آرم تجاری در اندازه 10*10 سانتی متر
مدارک ثبت آرم تجاری برای اشخاص حقوقی:

کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
کپی کارت بازرگانی شرکت یا مدیر عامل در صورت استفاده از حروف لاتین
کپی آگهی ثبت شرکت و آگهی آخرین تغییرات آن
کپی مجوز فعالیت شرکت
مهر شرکت
نمونه ای از آرم تجاری در اندازه 10*10 سانتی متر