اینترنت های پر سرعت در ایران همگی بر مبنای ADSL هستند که براساس رقابت با دنیا حالا به مبنای VDSL تبدیل می شود.

ADSL چیست؟
ADSL زیر شاخه* تکنولوژی DSL محسوب می شود. تکنولوژی ADSL نسبتاً جدید بوده و به کاربران اجازه می*دهد که علاوه بر انتقال صوت از طریق خطوط تلفن، به انتقال داده آن هم با نرخ زیاد نیز دست یابند.

VDSL چیست؟
اما حالا قرار شده که این تکنولوژی سرعت 4 برابری در قالب VDSL به مشترکان ADSL ارایه دهد. عملکرد VDSL، در اغلب موارد مشابه ADSL است. البته این سیستم بروزتر از ADSL بوده که تفاوت هایی در زمینه سرعت دانلود با سیستم قدیمی تر یعنی ADSL دارد.

تفاوت های ADSL با VDSL
VDSL که پیشرفته تر از ADSL محسوب می شود، در چند مورد با آن تفاوت دارد.

سرعت دانلود در استاندارد VDSL ، ۵۲ مگابیت دانلود و ۱۶ مگابیت آپلود و در حالت VDSL۲، ۱۰۰ مگابیت دانلود و تا ۲۲ مگابیت آپلود که در هر دوحالت بصورت نامتقارن است. همچنین ارائه سرویس از کافوهای نوری نزدیک به مشترک که باعث افزایش کیفیت سرویس و سرعت می*شود.

استفاده از بستر سیم*های مسی مشترک و بدون نیاز به تعویض و یا سیم کشی دوباره و امکان ارائه خدمات ارزش افزوده مختلف به مشترکین مانند خطوط تلفن SIP (تلفن بر بستر اینترنت)، ویدئو کنفرانس ، IP-Tv از دیگر تفاوت های VDSL با ADSL است.

در خصوص ارایه این سیستم به مشترکان ایرانی شب گذشته وزیر ارتباطات در توئیتی اعلام کرد که سرعت اینترنت ثابت در ایران 4 برابر می شود.

محمدجواد آذری جهرمی شب گذشته‬ در توئیت خود اعلام کرد: «از فردا امکان تبدیل ADSL خانگی به سرویس*های پرسرعت VDSL فراهم می*شه ،۴ برابر سرعت فعلی، ‏خوبه به نظرتون؟»

منبع: کالاسودا