تفاوت جراحی بینی مردان و زنان
عمل جراحی زیبایی بینی شیوع بالایی پیدا کرده است. و متقاضیان متعددی از هر دو گروه مردان و زنان برای انجام عمل بینی به جراحان بینی مراجعه می کنند.
در این مبحث به تفاوت جراحی زیبایی بینی بین مردان و زنان می پردازیم.
تفاوت های آناتومیک بینی زنان و مردان
چهره مردان به طور کلی درشت تر و برجسته تر از زنان است. بینی نیز به عنوان جزیی مهم از ترکیب چهره تابع همین تفاوت است. بینی مردان در کل بزرگتر و برجسته تر می باشد پهنای بینی مران از روبرو بیشتر از زنان و پل بینی برجسته تر است. غضروفها و استخوانهای تشکیل دهنده اسکلت بینی مردان ضخیم تر و محکم تر از زنان هستند. پوست بینی مردان نیز ضخیم تر از پوست بینی خانم ها می باشد. با توجه به درشتتر بودن صورت، پهنای بینی ونیز اندازه سوراخ های بینی در مردان بزرگتر از زنان است.
تفاوت های زیبایی شناختی
همان طور که ذکر شد اسکلت صورت مردان درشت تر و برجسته تر از خانمها است. طبعا باید مشخصات بینی ایده آل در مردان و زنان متفاوت باشد:

پهنای بینی از روبرو در مردان باید بیشتر از زنان باشد.
بینی قلمی تر در صورت خانمها قابل قبول است.
زاویه بینی و لب ایده آل در مردان 90 تا 95 درجه واین زاویه در زنان 95 تا 105درجه است. یعنی بینی زنان باید سربالاتر از بینی آقایان باشد.
در نمای نیمرخ داشتن قوس ملایم در بینی خانمها مطلوب است. هرچند شدید بودن این قوس و ایجاد بینی سرسره ای نمایی غیر طبیعی ایجاد کرده وباید از آن اجتناب گردد. بینی ایده آل در آقایان باید در نیمرخ نمایی صاف و محکم داشته باشد و ایجاد قوس در بینی آقایان مطلوب نیست.


ارتفاع پل بینی در نمای نیمرخ در خانمها باید کمتر از آقایان باشد.

بطورکلی با توجه به تفاوت های سرشتی و رفتاری و آتاتومیک مردان و زنان سبک جراحی در آنها تفاوت است.
بینی ایده آل در آقایان باید طبیعی تر داشته باشد، از روبرو زیادباریک نشود. در نیمرخ سربالایی نوک بینی و قوس درشت بینی مشهود نباشد و پل بینی زیاد فرو رفته نباشد. در خانمها می توان بینی را ظریف تر و کمی فانتزی جراحی نمود به شرطی که ظاهر غیر طبیعی پیدا نکرده و اشکالات عملکردی بوجود نیاید.