در صورتی که شما نیز از جمله افرادی هستید که روزانه اسم بیت کوین، ارز دیجیتال و بلاک چین را می شنوید اما دقیقا متوجه نشده*اید که این عبارات چه معنایی دارند، باید عرض کنم که به سایت خوبی مراجعه کرده اید! در این مقاله در خصوص بیت کوین و همینطور خرید بیت کوین توضیحاتی خواهیم داشت. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

در پایان این مقاله شما نه فقط بیت کوین را می شناسید، بلکه با چگونگی کار آن هم آشنا می شوید. در ادامه در باره بلاک چین هم صحبت خواهیم داشت و عرض می کنم که چه ارتباطی با بیت کوین دارد. همینطور کلیه اطلاعات مورد احتیاج جهت خرید و فروش، معامله و حفظ بیت کوین، اعم از بهره گیری از کیف پول*ها و چگونگی استخراج آن را به شما ارائه می*دهیم.

بیت کوین چیست و چطور شکل گرفته است؟

"بیت کوین" یا به انگلیسی Bitcoin که با نشان BTC هم نوشته می*شود، یک واحد پول به شکل مجازی است. بیت کوین را بیشتر با نام*های رمز ارز یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) و ارز دیجیتال هم می *شناسند. علت آن هم مشخص است: بیت کوین کلا مجازی است و مثل اسکناس یا سکه* های رایج وجود خارجی ندارد. به بیانی دیگر می شود بیت کوین یا در صورت کلی ارزهای دیجیتال را ورژن آنلاین پول به حساب آورد. شما این امکان را دارید از بیت کوین بمنظور خرید محصولات و سرویس هایی استفاده کنید. اگرچه بایستی به این مورد توجه کرد که تمامی فروشگاه*ها، بیت کوین را نمی پذیرند و حتی برخی از کشورها بهره گیری از آن را به صورت کلی غیر مجاز کرده*اند. اگر بخواهیم راحت تر از این بگوییم، هر بیت کوین در حقیقت یک فایل سیستمی است که داخل برنامه*ی خاصی که به آن کیف پول دیجیتالی می*گویند، نگهداری می* شود. این برنامه را می شود روی گوشی* های هوشمند یا کامپیوتر ها نصب کرد که در ادامه*ی مقاله با جزئیات بیشتری در خدمت شما هستیم.

هر فردی قادر است یک بیت کوین (یا معمولاً میزان اندکی از یک بیت کوین کامل) را به کیف پول دیجیتال شما منتقل کند. شما نیز این امکان را دارید به کیف پول دیجیتال آن فرد بیت کوین ارسال کنید. هر کدام از این انتقالات یک تراکنش نام دارد که تمامی این تراکنش*ها در یک فهرست عمومی به اسم بلاک چین (Blockchain) ثبت و نگهداری می* شوند. در این بخش نخستین نقطه قوت بیت کوین، و در صورت کلی ارزهای دیجیتال، معلوم می* شود؛ از آن*جایی که تمام پیشینه بیت کوین* های گرفته شده و انتقال شده میان کلیه افراد را می*شود ردیابی کرد، هیچ فردی قادر نیست بیت کوینی که مختص به خودش نیست را خرج کرده، از آن یک کپی بگیرد یا پرداخت *های انجام گرفته را کنسل کند.

بطور قطع پس از خواندن مطلب بالا ذهنتان درگیر این هست که بلاک چین چیست احتمالا هم در جایی از اینترنت توضیح آن را شنیده باشید اما همچنان به شکل کامل آن را متوجه نشده اید. جای نگرانی نیست! در قسمت بعدی به شکل کامل بلاک چین را شرح خواهیم داد ولی الان می خواهیم در باره خود بیت کوین صحبت کنیم. پرسش بعدی که به وجود می آید، این است که بیت کوین از کجا می*آید؟ ارزهای دولتی مانند ریال، دلار، یورو و غیره را دولت*ها بر اساس احتیاج خود و با در نظر داشتن فرآیند های اقتصادی ویژه ای که دارند چاپ می*کنند. اما بیت کوین که کلا مجازی است را چطور می شود چاپ کرد؟ پاسخ پیچیده نیست، بیت کوین* های نو، چاپ نمی *شوند و بجاش بیت کوین*های جدید بواسطه کامپیوتر های توانمند ساخته می* شوند که به این کار، استخراج یا ماین کردن گفته می شود. در ادامه مقاله، بیشتر در خصوص استخراج توضیح خواهیم داد. اما تنها راه دریافت بیت کوین استخراج نیست. شما این امکان را دارید با ارزهای دولتی مانند دلار یا ریال نیز بیت کوین*های استخراج شده را خریداری کنید، یا در مقابل فروختن محصولات خود به دیگران یا انجام دادن* پروژه*های آن*ها، به عنوان کارمزد این ارز را تقاضا کنید. در قسمت بعدی چگونگی کار ارز بیت کوین و بلاک چین را شرح خواهیم داد و خواهیم گفت که چرا این نوع ارز که وجود فیزیکی ندارد، در این حد معتبر است.

بیت کوین چطور کار می*کند؟

تا این قسمت از مقاله متوجه شدیم که بیت کوین یک فایل رایانه ای است که بمنظور انتقال و دریافت آن احتیاج به کیف پول دیجیتال داریم تا این بیت کوین در آن نگهداری شود. همینطور متوجه شدیم که به خود این کار، تراکنش می گویند. حالا، بمنظور درک بیشتر چگونگی کار ارز دیجیتال بیت کوین بایستی با چند مفهوم دیگر هم آشنا شویم. نخستین و اصلی ترین مفهوم، بلاک چین است. در فارسی بلاک چین یعنی زنجیره*ی بلوکی. بدین معناست که گروهی از بلوک*ها که به شکل زنجیره *ای به یکدیگر وصل شده*اند. هر تراکنش در حقیقت یک بلوک است که به کد زنجیر می*شود. بدین صورت، هر تراکنش برای همیشه یک دفترکل عمومی و مشترک بین همه ثبت و نگهداری می *شود. این دفترکل که به آن لجر (Ledger) نیز می* گویند، در حقیقت بخش اصلی بیت کوین و هر ارز دیجیتال دیگری که بعد از آن ساخته شده، است.

مفهوم دیگری که می خواهم عرض کنم؛ کلید عمومی و کلید خصوصی است. این کلیدها از بخش های اصلی زمینه رمزنگاری یا کریپتوگرافی (Cryptography) هستند. به همین خاطر است که به بیت کوین رمز ارز و یا کریپتوکارنسی نیز گفته می شود. هر کیف پول دیجیتال دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی می باشد که با همکاری هم امکان انجام پرداخت ها و امضای آن* را می*دهند. در حقیقت اگر شخصی قصد داشته باشد به شخص دیگری بیت کوین بفرستد، بایستی آدرس کیف پول آن شخص را داشته باشد. این آدرس که بیشتر یک گروه بزرگ از کاراکترها است، همان کلید عمومی کیف پول آن فرد است و ایرادی ندارد که آن را به دیگران ارائه بدهیم. از سمتی دیگر اما کلید خصوصی را بایستی به بهترین شکل ممکن محافظت کرد، چرا که به خارج درز کردن آن یعنی دستیابی اشخاص خراب* کار به کیف پول ما و از دست دادن ارزهای دیجیتال* مان خواهد بود. اما به چه دلیل ارز بیت کوین این*همه محبوبیت پیدا کرده است؟ دلیلش نقاط قوت بی نظیری است که داراست. در قسمت بعدی به این نقاط قوت اشاره خواهیم کرد.

نقاط قوت ارز دیجیتال بیت کوین

مطمئنا خصوصیات بیت کوین به حدی خوب است که موفق شده در طول سال *های گذشته صعود و پیشرفت خیلی زیادی را کسب کند. رمز ارز بیت کوین نخستین ارز دیجیتال در قالب بلاک چین شناخته می *شود که خیلی از نقاط قوت بانک اطلاعاتی غیرمتمرکز بلاک چین را هم کسب کرده است. غیرمتمرکز بودن این ارز دیجیتال سبب می* شود که بمنظور معامله ارز احتیاجی به نفر سوم نباشد. در جهان واقعی جهت ارسال پول از بانک*ها بهره می گیریم، همین مورد یک عیب بزرگ است. در چند سال گذشته در ایران، مشاهده کرده بودیم که خیلی از مؤسسات مالی اُفت کردند و دارایی هایی که مردم به آن*ها سپرده بودند از بین رفتند. شبکه انتقال پول بواسطه بانک نمونه ای از یک سیستم متمرکز است که بیت کوین و در صورت کلی ارزهای دیجیتال، در راس مقابل آن وجود دارند؛ یعنی همان شبکه مالی غیرمتمرکز.

تراکنش بدون بازگشت

احتمالا خاطرتان هست که عرض کردم گروهی از تراکنش* های بیت کوین یک بلوک را شکل می* دهند و بلوک* ها نیز به شکل زنجیروار به یکدیگر وصل بوده و داخل یک دفتر کل عمومی که میان تمامی افراد مشترک است، ثبت می*شوند؟ این بدین معناست که تراکنش* هایی که انجام می پذیرد به هیچ عنوان امکان بازگشت و دست کاری ندارند. به بیانی دیگر، در صورتی که شخصی افکار بدی داشته و قصد داشته باشد یکی از این تراکنش*ها را ویرایش کند، به عنوان مثال یک عدد یا حرف از آن را تغییر دهد، این کار سبب خواهد شد که کلیه بلوک *های بعدی هم عوض شوند. بدین شکل از آن* جایی که به کل این دفترکل دستیابی دارند خیلی سریع این اعمال غیر قانونی شناخته شده و اصلاح می*شوند. اما در صورتی که شما به اشتباه برای شخصی بیت کوین فرستاده باشید چی؟ راه حل این هست که از شخص مقابل درخواست کنید همان میزان بیت کوین فرستاده شده را به آدرس کیف پول شما واریز و اگر او بخواهد که این کار را انجام ندهد، شما هیچ راه دیگری نخواهید داشت. بنابراین مناسب ترین راه این است که پیش از انجام تراکنش کلیه جوانب را مد نظر بگیرید. این خوبی ارز دیجیتال بیت کوین خیلی از خلافکار ها در خصوص پرداخت اینترنتی را از بین برده است چراکه دیگر کسی قادر نیست بگوید مبلغ پرداختی شما به حسابش ارسال نشده است.

حمل آسان

یکی از خصوصیات اصلی هر واحد پولی این است که بشود به راحتی کل آن را به هر طرفی برد و از آن بمنظور پرداخت هزینه *ها بهره مند شد. از جایی که بیت کوین به صورت کامل دیجیتالی است پس هر عدد بزرگی از بیت کوین را می شود در هر ثانیه به همراه داشت. این به همراه داشتن یعنی نگهداری بیت کوین در یک حافظه*ی فلش یا حتی نگهداری در اینترنت خواهد بود.

ارزهای دیجیتال و بیت کوین که معتبر تدین ارز دیجیتال جهان است، این اجازه را به شما می* دهند که فقط با اسکن کردن یک کد QR یا چند کلیک در کیف پول دیجیتال خودتان، به انتقال و کسب بیت کوین بپردازید. پردازش تراکنش*ها زمان اندکی دارد و حتی در برخی موارد، این زمان به صفر میرسد. هیچ کارمزد تعریف نشده ای نیز وجود ندارد و مبلغ تعیین شده مستقیما به حساب گیرنده واریز خواهد شد. همینطور احتیاجی به مورد سومی مثل بانک نیست که کارهای شما را انجام دهد. شما فقط با دستیابی به اینترنت این امکان را خواهید داشت که کلیه این کارها را سریع و راحت انجام دهید.

تراکنش نیمه ناشناس

یکی از نقاط قوت خاص بیت کوین این هست که بدون عرضه هر نوع اطلاعات هویتی می شود به ارسال و دریافت آن پرداخت. به همین علت احتمالا افراد زیادی به اشتباه بیت کوین را یک مسیر کاملاً ناشناخته برای ارسال و دریافت ارز بدانند ولی حقیقت این هست که تراکنش* های بیت کوین نیمه ناشناس بوده و به صورت ناشناس نیستند. ارسال و دریافت این ارز دیجیتال مانند آن است که کتابی را با اسم دومی نشر کنید. بدین صورت که اگر هنگامی در جایی آن اسم دوم به هویت شخصی شما ربط داده شود، بنابراین هر کتاب دیگری که با این اسم نوشته بودید نیز به عنوان کتاب شما معرفی خواهند شد. در بیت کوین هم این گونه است؛ در حقیقت اسم دوم شما همان آدرس کیف پول شما هست که بواسطه آن ارز دیجیتال بیت کوین دریافت می*کنید. هر تراکنشی که با این آدرس صورت گیرد تا ابد در بلاک چین نگهداری خواهد شد و اگر روزی معلوم شود که آن آدرس مربوط به هویت اصلی شماست، پس کل تراکنش*های نوشته شده با آن آدرس نیز به عنوان تراکنش* های شما معرفی خواهد شد. بنابراین تا وقتی که دقت داشته باشیم که آدرس کیف پول خود را در کنار اطلاعات شخصی حقیقی خود نشر نمی دهیم، می*توانیم اطمینان داشته باشیم که شخصی از تراکنش* هایی که انجام می*دهیم اطلاع نخواهد داشت.

ی آید.bitabr.com