دلیل این امر فقط عدم وجود ارزش افزوده روی زعفران است. به شکلی که کشورهایی مثل اسپانیا با خرید فله*ای زعفران ایران و طراحی بسته بندی های شیک برای آن اقدام به فروش مجدد آن به قیمتی بسیار بیشتر از خرید فله آن می*کنند.

بنابراین طراحی ظروف بسته بندی زعفران ایجاد کننده ارزش افزوده و در نتیجه افزایش فروش زعفران در جهان می*شود. این امر بالا رفتن سهم ایران در حجم فروش زعفران در دنیا را به همراه خواهد داشت.

مجموعه صدف پک با سابقه ای بیش از ۴۰ سال در طراحی ظروف زعفران و تولید آن، تجربه ای گران قیمت در تولید ظروف بسته بندی زعفران دارد. جالب است بدانید که حجم تولید ظروف صدف پک معادل ۵۰٪ از زعفران تولید شده در جهان است.

این مقاله ارائه تجربه صدف پک درباره یکی از عوامل کلیدی ایجاد ارزش افزوده روی این محصول، یعنی طراحی ظرف بسته بندی زعفران است.

اجزای پک بسته بندی زعفران
قبل از هر اقدامی برای طراحی باید بدانید که یک پک بسته بندی زعفران چند بخش دارد. شما باید همه این بخش*ها را با هم ببینید.

ظرف بسته بندی زعفران
ظرف بسته بندی زعفران همان قسمتی است که زعفران در آن قرار می*گیرد. این ظروف به اشکال مختلف و با ظرفیت*های گوناگون و در اجناس مختلف تولید می*شوند. به طور معمول، شرکت تولید کننده ظروف بسته بندی زعفران ، نمونه*های مختلفی از ظروف زعفران را ارائه می*دهد که معمولا نیاز بخش عمده*ای از بازار را پوشش می دهد و به دلیل تولید انبوه، قیمت ظروف زعفران در آنها بسیار مقرون به صرفه است.

اما اگر شما مایلید که ظرف خاصی داشته باشید، باید بدانید که هزینه تولید این ظرف برای شما زیاد خواهد بود. مراحل این کار به شکل زیر هستند

یک لیست از استاندارد* ظروف بسته بندی زعفران تهیه کنید. برای این کار با یک کارشناس مشورت کنید.
از یک طراح صنعتی بخواهید که مطابق با استانداردها برای شما یک ظرف طراحی کند.
طرح را نزد یک مدل ساز ببرید تا یک نمونه از آن بسازد
تمام ضعف ها و قوت*های ظرف را بررسی کنید.
سپس کارت و جعبه نگهدارنده و نیز کارتن مادر ظرف زعفران را طراحی کنید.
پس از بررسی همه جوانب، از چند شرکت تولید کننده ظروف زعفران برای تولید آن صحبت کنید.
جعبه بسته بندی
به طور معمول، همه ظروف زعفران دارای یک کارتن بسته بندی ویژه هستند. معمولا تولید کننده ظروف زعفران در کنار خود ظرف، جعبه تزئینی آن را هم ارائه می*دهد که می*توانید بسته به نیاز و یا سلیقه، طراحی کارتن بسته بندی زعفران را تغیر دهید.

البته در مدل*هایی که بسته بندی پلاستیکی زعفران، به دلیل اینکه زعفران در یک کیسه پلاستیکی بسته بندی شده است، از یک کارت برای نگهداری آن استفاده می*شود.

به خاطر داشته باشید که اطلاعات روی بسته زعفران می*بایست روی این قسمت قرار گیرد:

نام محصول
نام و نشانی تولید کننده
وزن خالص
تاریخ تولید
تاریخ مصرف
شماره پروانه ساخت
شماره سری ساخت محصول
کشور صادر کننده
نحوه نگهداری و استفاده
پک چند تایی زعفران
برخی مواقع ممکن است که چند ظرف زعفران در یک کارتن چند تایی ارائه شوند که برای حمل و نقل آسانتر در نظر گرفته شده است. شرکت تولید کننده ظرف زعفران معمولا زمان ارائه ظروف، کارتنی سبک را برای آن در نظر گرفته است که شما در صورت نیاز باید آن را مطابق با سلیقه خود طراحی کنید.

کارتن مادر بسته بندی زعفران
و اما کارتن مادر ظروف زعفران صرفا برای راحتی حمل و جلوگیری از آسیب به محموله در نظر گرفته می*شود. در اینجا هم شرکت تولید کننده ظروف زعفران این کار را انجام می*دهد. اما اگر شما محموله صادراتی دارید، می*توانید این کارتن را طراحی کنید.

طراحی ظرف زعفران برای افزایش فروش
یک طراحی ظرف بسته بندی زعفران باید دارای ویژگی*های کاربردی دیگری نیز باشد که بیشتر جنبه روانی و مارکتینگی دارد. اموری که تمرکز آن روی افزایش فروش زعفران است.

توجه به فرهنگ مشتری زعفران
برای طراحی بسته بندی زعفران باید از فرهنگ و سلیقه مصرف کنندگان در کشورهای مختلف آگاه باشید. هر چه بیشتر از آداب و رسوم کشور ها و علائق ملل مختلف اطلاعات بیشتری داشته باشید احتمال فروش بالاتر رفته و بسته بندی زعفران مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد.

تاثیر رنگ بسته بندی در افزایش فروش زعفران
بیشتر شرکت*های زعفران از ترکیب رنگی زیر برای طراحی بسته بندی زعفران استفاده می*کنند:

قرمز
زرد
مشکی
مطمئن باشید که این امر بی دلیل نیست. دلیل استفاده از رنگ قرمز و زرد دقیقا به خاطر این است که رنگ زعفران همین است. اما گاهی هم در طراحی بسته بندی زعفران از رنگ مشکی استفاده می*شود تا کمی تفاوت ایجاد شود.

شما می توانید با انتخاب و طراحی ظرف بسته بندی زعفران مناسب یک شخصیت را خلق کرده و در راستای اهداف تبلیغاتی خود از آن استفاده نمایید.


منبع: صدف پک