زیبایی موجود در طراحی کلاسیک موجب گشته است تا بسیاری از صاحبان هتل*ها، از این سبک استقبال نمایند. به همین دلیل نیز امروزه در بسیاری از هتل*ها، المان*های زیادی از طراحی داخلی به سبک کلاسیک دیده می*شود.

ویژگی طراحی دکوراسیون هتل به سبک کلاسیک
طراحی داخلی کلاسیک بر اساس نظم، تقارن و تعادل بوده و به همین دلیل در طراحی آن باید نهایت دقت را اعمال نمود. این نوع طراحی که الهام گرفته از سبک بناهای امپراتوری یونان و روم باستان است، موردپسند بسیاری از افراد بوده و در طراحی داخلی بسیاری از خانه*ها و هتل*ها نقش دارد. تقارن، ظرافت و دقت در چینش لوازم از جمله ویژگی*های طراحی داخلی هتل کلاسیک است. در طراحی فضا به این سبک، از نقطه کانونی در مرکز اتاق استفاده می*شود. به*عنوان مثال در محیط*های کوچک می*توان شومینه را به*عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته و دیگر لوازم را منطبق با آن استفاده نمود.

ستون*ها یکی از اصلی*ترین المان*های طراحی کلاسیک به شمار می*روند. در طراحی هتل به سبک کلاسیک ، می*توان از ستون*های زیبا استفاده نمود. می*توان با تلفیق هنر ایرانی و رومی، از ستون*های گچی با کنده*کاری*های سنتی بهره برد. استفاده از خطوط عمودی در فضاهای داخلی می*تواند سبک زیبای فضا را بیشتر به رخ بکشد.

استفاده از تزئینات کلاسیک نیز می*تواند به شناسایی فضا به*عنوان سبک کلاسیک کمک نماید. ارتفاع زیاد فضای داخلی هتل، ستون*های بلند و زیبا، پرده*های سرتاسری، استفاده از آینه، استفاده از گلدان و مجسمه*های برنزی از جمله ویژگی*های سبک داخلی هتل کلاسیک است. در زیر به برخی از عمده*ترین ویژگی*های سبک کلاسیک خواهیم پرداخت:

نظم، تقارن و تعادل
تجمل*گرایی و استفاده از لوازم سلطنتی
وجود نقطه کانونی
استفاده از رنگ*های طبیعی
استفاده از تزئینات زیاد
استفاده از پارچه*های باکیفیت و شیک

رنگ*های استفاده*شده در سبک کلاسیک باید نرم و آرام باشد. استفاده از رنگ*هایی مانند بژ، خاکستری، طلایی، نقره*ای، زیتونی و هلویی می*تواند فضایی آرامش*بخش را در هتل شما ایجاد نماید.

بررسی نقش دیوارها در طراحی داخلی هتل کلاسیک
دیوارها در خصوص نزدیک نمودن طراحی به سبک کلاسیک، نقش مهمی را ایفا می*کنند. در هنگام طراحی داخلی به سبک کلاسیک، نباید از تزئین دیوارها غافل شد. استفاده از پارچه*های دیواری، کاغذدیواری و پانل*های دیواری چوبی، می*تواند زیبایی خیره کننده*ای را به فضای هتل شما ببخشد. در نظر داشته باشید که سبک کلاسیک، سبکی اشرافی به شمار می*رود. در نتیجه در زمان استفاده از متریال*های ذکر شده، باید از مرغوب*ترین آن*ها بهره ببرید. استفاده از پارچه*های ابریشمی، پانل*های چوبی باکیفیت و همچنین کاغذهای دیواری درجه* یک می*تواند به شما برای داشتن طرحی زیباتر کمک نماید.

پرده*ها یکی از زیباترین المان*ها در طراحی داخلی به شمار می*روند. استفاده از پنجره*های بلند فضای زیبایی را به هتل شما خواهد بخشید. شما می*توانید از پرده*هایی با رنگ*های اشرافی همچون پرده*های طلایی رنگ بهره برید.

نقش کف و سقف در طراحی کلاسیک
زیبایی سقف، تأثیر بسیار مثبتی بر زیبایی کلی فضای مورد نظر شما خواهد داشت. به همین دلیل نیز پیشنهاد می*شود از این بخش از طراحی غافل نشوید. یکی از اصلی*ترین مشخصه*های طراحی کلاسیک، تزئینات موجود در سقف است. استفاده از گچ کاری*های حرفه*ای و گچ*بری*های زیبا و خلاقانه نشان*دهنده خلاقیت و ذکاوت طراح است.

در طراحی کلاسیک برای سقف بیشتر از رنگ*های سفید، فیلی، کرم و شیری استفاده می*شود. توجه داشته باشید که سطح سقف و کف باید بسیار صاف و نرم باشد. استفاده از میل پرده*های سلطنتی و لوسترهای بزرگ و زیبا می*تواند جلوه فضا را بیشتر کند. شما می*توانید به جای استفاده از گچ*بری، از دکورهای فوم و یا اندود استفاده نمایید. تنوع طرح*های مختلف موجود در بازار امکان طراحی راحت را برای شما فراهم آورده است.

متریال استفاده*شده برای طراحی کف در سبک کلاسیک، عموماً پارکت، لمینت و چوب می*باشد. توجه داشته باشید که از متریال باکیفیت استفاده نمایید تا چشمان مسافرین و مشتریان شما خیره شود. استفاده از متریال مناسب می*تواند مجموعه شما را در نظر مهمانانتان ارزشمند جلوه دهد. یکی از اصلی*ترین فاکتورهای انتخاب هتل مناسب، نمای زیبای بیرونی و داخلی آن است. سبک کلاسیک در دکوراسیون هتل می*تواند در جلب توجه مسافران و جذب مشتریان بیشتر موثر باشد.

تاثیر مبلمان در طراحی کلاسیک
در خصوص انتخاب مبلمان مناسب برای سبک کلاسیک باید خطوط ساده و متقارن را مدنظر قرار دهید. استفاده از مبلمان آنتیک ظاهری شیک به فضا خواهد بخشید. اما به دلیل عدم دسترسی آسان به مبلمان آنتیک می*توان از مبلمان جدید با طرح و ظاهر کلاسیک استفاده کرد. در انتخاب مبلمان به ظرافت و زیبایی آن توجه کنید. مبلمان ساخته *شده از چوب، پارچه و رویه شیشه*ای را مبل کلاسیک می*نامند. در طراحی مبلمان مناسب برای طراحی داخلی هتل کلاسیک از اشکال و فرم*های انحنادار نیز می*توان استفاده نمود. مبل*هایی با رنگ کرم و یا قهوه*ای که با گل و یا خطوط طلایی تزئین شده باشند، به*راحتی زیبایی سبک کلاسیک را به رخ خواهند کشید.منبع: شرکت معماری و دکوراسیون داخلی تهران دیزاین سنتر